След 2000 г. на няколко етапа се ремонтира и реновира историческото ядро на парка, изгражда се тематична детска площадка „Стария град“, културното наследство се реставрира, консервира, адаптира и социализира след редица съгласувани и одобрени проекти, изгражда се частично напояване за поддръжка на зелената система. Парковата среда се използва за експониране на метални пластики, плод на провежданите през годините симпозиуми.
През 70-те години на миналия век старата част на парка и почти цялата му крайбрежна ивица са включени в архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”. Днес адаптаицията на разкопките и зелената система е напълно завършена по най-добрия начин, а цялата стара част на парка е реконструирана по всички съвременни изисквания на паркостроенето с помощта и усилията на Община Силистра, европейски програми, фондации и частни дарители.
Значим връх в усилията за осъвременяването на най-източната част на градината и като архитектурен силует, и като паркова среда е завършеният през 2005 година петзвезден хотел „Дръстър”, в подножието на който е и единственото по българското поречие дунавско яхтено пристанище.
През 2006 година по програма „Красива България” е направена пълна реконструкция на централната част на парка, осигурен е елегантен подход към Дунав при всякакво ниво на реката.
Понастоящем по проект „Зелена и достъпна градска среда” се извършва реконструкция за цялата западна част. Само зеленият инвентар на района ще се обогати с над 500 нови широколистни и иглолистни дървета.
Своеобразното „преместване” на началото на българското обществено паркостроене с 8 години назад във времето де факто стана на Националната научно-техническа конференция „Развитие на ландшафта и озеленяване на крайдунавските селища” в Силистра през 1990 г. по случай 120-годишнината на парка. На тази конференция се роди и идеята Силистренската дунавска градина да бъде обявена за архитектурен и природен паметник с национално значение. Това става с протокол N 2 от 21.05.1991 г. на архитектурната комисия на експертния съвет на НИПК.
Очарованието на парка се крие в останките на старинните крепости, които са разположени в непосредствена близост. В Дунавския парк могат да се видят някои уникални дървесни видове, които са защитени и са уникални по рода си. Отбелязани са с табелки, за да се различават от останалите дървета.
Паркът има обособени площадки за спорт – фитнес площадка и комбинирано игрище, над 20 къта за почивка, три детски площадки и места за тихи игри. Община Силистра осигурява безплатен интернет на територията на парка. На главната алея, която започва от входа на парка и продължава до река Дунав, се намират множество пейки. Тук се срещат разнообразни дървесни видове. Атрактивен е т.нар. Тунел, който представлява струпване на кестени, образуващи форма, подобна на тунел.
Един от най-известните обекти в Дунавския парк е вековният дъб. Той е засаден през 1910 г., когато е оформян силистренският парк. Според екоекспертите, на територията на РИОСВ – Русе, най-многобройната група столетни дървета е от 78 летни дъба, което е доказателство, че в миналото тези земи са били покрити с дъбови гори. Смята се, че дъбът столетник има лечебни свойства. Гражданите на Силистра вярват, че ако постоиш на пейката до него и опреш ръце, регулира кръвното налягане. Дъбът заема важно място в ежедневието на силистренци. Около него винаги има хора, за да събират енергия, сили и животворен заряд.
През 2012 г. дъбът придобива статут на защитен обект по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Старият дъб е вписан и в регистрите на вековните дървета. Обиколката на ствола при 1.2 м от земята е 4.6 м, височината е 14 м, а диаметърът на короната е 24 м. Дървото е в добро състояние, има здрави клони и изцяло покрита коренова система.
Столетникът, номиниран от Невяна Маринова от Силистра, е победителят в конкурса „Дърво с корен 2015“, организиран от фондация „ЕкоОбщност“. Старият дъб е представял България и в международния конкурс „Европейско дърво на годината 2016 г.“ в Брюксел.
През 2017 г. община Силистра прави инициативата „Сподели усмивка“. На фейсбук страницата на общината силистренци са поствали свои снимки, направени в Дунавския парк. Всяка от снимките е придружена с кратка информация или история.